Ağaç Cinsleri

Ağaç Cinsinin Seçimi

Ahşabın bir önemli özelliği de birbirinden farklı binlerce türü olması. Dünyada 20.000’in üzerinde ağaç türü var, iyi araştırılırsa yapılacak işe uygun tür mutlaka bulunur. Ağaç türleri; renkleri, dokuları, sertlikleri, taşıma kabiliyetleri, dayanıklılıkları, boya tutma kabiliyetleri, kurutulma kolaylıkları, lif düzgünlükleriyle birbirlerinden ayrılırlar. Burada Türkiye’de çok kullanılan ağaç türlerinden bazılarının özelliklerini vereceğiz. Bu konuda yararlanabileceğiniz iki önemli Web-sitesi var. Birincisi Timber Trade Federation. Burada çok sayıda ahşap türü listelendiği halde, verilen bilgiler kısıtlı. İkincisi ise Wood Web. Wood Web’de listelenen ağaç türleri kısıtlı ancak her tür için çok detaylı bilgi verilmiş. Wood Web ayrıca listesine her ay yeni bir ağaç türü ekliyor.

AĞAÇ CİNSLERİ VE SEÇİMİ TABLOSU
hangi ahşap
Açıklamalar

Yumuşak Ağaç / Sert Ağaç : Bu sınıflamanın sadece tarihi bir önemi vardır. Yumuşak ağaçlar iğne yapraklı, sert ağaçlar ise geniş yapraklı ağaç anlamına gelir. Sert ağaçlar her zaman sert değildir. Örneğin kavak sert ağaç türüne girer.

Çalışma: ortam rutubetinin değişmesiyle ahşabın boyut değiştirmesi demektir.

Kullanıldığı Yerler : En çok kullanıldığı alanlar kastedilmektedir.

Ağaç türlerinin isimleri : Aynı tür ağaca değişik ülkelerde değişik isimler verilmektedir. Söz edilen türden emin olmak için türün Latince ismi bilinmelidir.

Türkiye’de ağaç türleri ile ilgili yararlanabileceğiniz kaynak: Bozkurt, Y. Erdin, N. “Ticarette Önemli Yabancı Ağaçlar” İ.Ü. Yayın No 3572, (1989)

Open chat
Merhaba Whatsapp kullanarak bizimle görüşebilir siniz.
Powered by