Ahşap Mobilya tamir, yenileme ve bakımı nasıl yapılır?

11iroko mobilya bakımı

  TEAK (TİK) AĞACININ ÖZELLİKLERİ NEDİR? Ağaçların kralı olarak bilinen Teak ağacının, ağaç türleri arasındaki yeri, altının madenler arasındaki yerine denktir. Dayanıklılığı, ısı ve nem farklılıklarına uyumu, yaşlandıkça güzelleşmesi sebebiyle teak ağacı; Hayatın birçok alanında ve özellikle de denizcilikte yüzyıllardır kullanılıyor. Her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı bir ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir ve nadir bulunur. Teak aşırı derecede yoğun dokulu, bozulma, eğilme, çekme ve şişmeye karşı koyan sert bir ahşaptır. Teak ağacının iklim şartlarına mükemmel uyumu, yüzyıllardır dış mekan mobilyalarının yapımında rakipsiz bir malzeme olarak kullanılmasını sağlamıştır. Teak ağacından yapılan mobilyalar bütün bir yıl boyu bahçede durabilir; Göreceği tek zarar kirlenmesi olacaktır. Teak ağacı nadir bulunur çünkü yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir. Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır ve hava koşullarından zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa teak yağı ile yağlamak gerekir. Zamanla geliştirilen bakım yağlarının yerine artık su bazlı koruyucular kullanılmaktadır. Kesinlikle vernik ve türevi kimyasallar kullanılmaz. Sezon başlarında su bazlı koruyucu ile temizlenen ürünler orijinal renklerini korurlar, aksi takdirde ürünler zaman içinde grimsi bir renk alır. Bu ağacı yıpratmaz sadece rengini değiştirir.

NE SIKLIKTA BAKIM YAPTIRMALIYIM? Yapılacak olan işlem ağacın tamamen görünümü ile ilgilidir. Teak ağacı dış ortamda kaldığı sürece içerisinde barındırdığı yağı eksileceği için grileşir ve hava kirliliği sebebiyle kirlenir. Yeni görünüme kavuşması için sezon başında temizlik ve bakımının yapılması tavsiye edilir.

TEAK (TİK) YAĞI DIŞINDA BAŞKA BAKIM YAPABİLİR MİYİM? Bahçe mobilyarının bakımından sonra kızıl renk almasını istemiyorsanız, üzerlerine renksiz bir koruyucu sıvı olan teak koruyucu uygulanır. Ham olan ağaç üzerine dökülen her sıvıyı ( çay, su v.b ) hemen içine çeker ve lekelenir. Teak koruyucu ağacın içine işleyerek ederek film tabaka oluşturur ve bir anlamda doygunluk sağlar. Cuprinol, polisan..v.b. marka teak yağı kullanılabileceği gibi Alman Remmer su bazlı cila da uygulanabilir. Boya malzemeleri tavsiye edilmez.

TEAK (TİK) YAĞI İLE SU BAZLI KORUYU ARASINDAKİ FARK NEDİR?  Yapı marketlerde ve bahçe firmalarında satılan teak yağı aslında teak ağacının yağı değildir. Çeşitli kimyasalların kullanıldığı bir karışımdır. Uygulandığında koyu kızıl bir renk verir. Çok ucuz markalarla veya yanlış uygulandığında siyaha yakın bir renk, yapışkan bir yüzeye sebep olabilir. Son yıllarda geliştirilen ithal su bazlı koruyucu ile pürüzsüz bir yüzey, hafif kızıl doğal bir renk ve uzun zaman yeni görünüm elde edilmektedir.

DİĞER BAKIM YÖNTEMLERİNİ UYGULAYANLAR MEMNUN MU? Çok tazyikli su, çamaşır suyu, vernik v.b. uygulamalar ilk bakışta güzel sonuç verebilir ancak ağacın doğal yapısına zarar verdiği için çatlamaya ve küflenmeye yol açabilir.                                                       

YAPILAN İŞLEMLER NELERDİR? Sabit mobilya ise (deck, bar, kapı vs…) adresinize ekip gönderiyoruz. Hareketli mobilya ise Dudullu’da bulunan merkezimize getiriyoruz. Ürün, modeline göre gerekirse demonte hale getirilir. 150-180 no ile zımpara işlemi bittikten sonra teak temizleyici ile yıkanıp kurumaya bırakılır. İkinci kat zımparadan sonra yıkama işlemi tekrarlanır. Su bazlı koruyucu cila bez yardımı ile sürülür ve görünmeyen yerleri de dahil ürünün her yerine uygulanır. İkinci katı uygulamak için bir gün bekletilir. İkinci kat ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamda 4 saat sonra dokunma kuruluğuna ulaştığında paketleme işlemi yapılır. Ürünler ilk alındığında belirtilen gün ve saatte adresinize sevkiyatı yapılır.

SADECE TEAK (TEAK) TEMİZLEYİCİ SIVI KULLANILSA YETERLİ OLUR MU? Ürün grileşmemiş ve çok kirlenmemişse yeterli olur. Evinizde veya işyerinizde uygulatabilirsiniz. Ancak teak temizleyiciyi zaten temiz olan mobilya lekelendiğinde hemen temizlemek için kullanmak daha doğru olur.

TEAK (TİK) YAĞI NASIL KULLANILIR? ? Uygulama için yassı bir fırça ile temiz kuru bir bez yeterli olacaktır. İlk kat yağ, fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrar geçilir. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısı ile eşit oranda emilmesi sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen gösterilmelidir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplara ve zorlu hava koşullarına maruz kalan mobilyalara ikinci kat sürülmesi tavsiye edilir. Tik yağı ortalama 20 derece ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda 4 saat içerisinde dokunma kuruluğuna ulaşır. İkinci katın uygulanması için en az 16 saat beklenmelidir. Tik yağının bakımı ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1 ila 2 yılda bir yapılmalıdır. Yağlama esnasında ve ilk 16 saat içerisinde gün ışığına maruz kalmamalıdır.

Uygulama esnasında nelere dikkat edilmelidir: Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapılmamalıdır. Uygulamadan önce zemin toza karşı nemli bir bezle iyice temizlenmelidir. Eğer uyfulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa zımpara kullanmanız tavsiye edilir. Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan önce, ahşabın mutlaka zımparalanması tavsiye edilir.

Grileşen tik mobilyaların bakımı :  Öncelikle mobilyalar özel temizleyiciler ile yıkanmalıdır. Kuruduktan sonra özel canlandırıcı ve parlatıcı losyon ile silinmelidir. Sade veya koruyuculu tik yağı ile yağlanmalıdır. Periyodik bakımı yapılmadığından yüzey altına inmiş grileşmeler için ise atölye bakımı ve zımparalama sonrasında yağlama işlemi uygulanmalıdır.              

Open chat
Merhaba Whatsapp kullanarak bizimle görüşebilir siniz.
Powered by