Bahçe Mobilyalarınız için Doğru Bakım ve Koruma !

Kaliteli bahçe mobilyalarını uzun yıllar deforme olmadan kullanabiliriz. Malzemelerin çoğu zaten neme, UV ışınlarına ve zarar veren diğer canlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Bahçe mobilyalarını daha da uzun süre kullanmak için uygun bakım ve koruma tekniği öneriyoruz.

Bahçe sezonu açıldı ve siz hala bahçe dekorasyonunuzla ilgilenemediniz mi? Bu yazıda bahçe bakımından kullanışlı bahçe dekorasyonu önerilerine kadar her detayı bulabilirsiniz.

Şu güzel bahar günlerinde ve yaklaşan yaz mevsiminde bahçe keyfi yaşamak için sabırsızlanıyorsanız, konuklarınız kapınızı çalmadan bazı eksikleri tamamlamanız gerek. Yağmur, çamur derken kış mevsiminin yıpratıcı şartlarından sonra bahçenizi canlandırmalı, dekorasyon için bazı dokunuşlar yapmalısınız. Bahçenizdeki bitkilerin bakımını yaptıktan sonra, ortaya çıkan tazelenmiş bahçenizi yeni mobilyalar ve birkaç aksesuar ile baştan yaratabilirsiniz.

En güzel havalarda bahçe keyfini doyasıya yaşamak için çalışmaya bahçe atıklarını ortadan kaldırarak başlamalısınız. Bunun için öncelikle bahçe malzemelerine sahip olmalısınız.

Bahçe malzemeleri

Kış şartlarından yeni çıkmış yorgun bahçenizi hayata döndürmek için bahçe el aletleriniz olmalı. Bahçedeki canlı çit bitkileri çit makası ile şekillendirebilirsiniz. Çit makaslarının geniş ağızlı ve keskin yapısı simetrik bir çit görüntüsü elde etmenizi sağlar. Çimler üzerindeki bahçe çöpleri, dal parçaları, dökülmüş yapraklar çim tırmığı ile temizleyebilirsiniz. Çim tırmığı, çimlerin havalandırılmasında ve tazelenmesinde de etkili bir bahçe aletidir. Çimlerin eşit boyda olması ve toprakta yeni sürgün vermeleri için çim makası kullanmalısınız.

Bitkiler için ev yapımı kompost gübre

Bahçe bakımını yaparken etrafta fazlasıyla bahçe çöpü olacak. Bunları çöpe atmak yerine bahçenize ya da saksılarınıza yeni ektiğiniz bitkiler için sağlıklı bir besin olarak değerlendirebilirsiniz. Kuru dallar, dökülmüş yapraklar gibi bahçe atıklarını bir araya getirerek geniş ağızlı bir pet bidona doldurun. Atıkların üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra 1 hafta bekleyin. Elde ettiğiniz suyla yeni ektiğiniz bitkileri besleyin. Yıl boyunca bahçenizin bakımını yaparken çıkan çöpleri bu şekilde biriktirerek bitki besininizi hazırlamaya devam edebilirsiniz.

Bahçe sulama

Bahçe atıklarından kurtulduktan sonra bahçe bakımınızı ihmal etmeyin. Yaza hazırladığınız bahçenizi düzenli aralıklarla sulama hortumu ve hortum tabancası kullanarak sulayabilirsiniz. Bahçe sulaması hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

  • Bahçe sulamasını sabah ve akşam saatlerinde yapmalısınız. Öğle saatlerinde yapılan sulama ile bitkilerin köklerindeki su giderek ısınır ve kaynar ve bu da bitkilerinizin çürümesine neden olur.
  • Püskürtmeli hortum tabancası aynı anda geniş bir alanı sulayabildiği için ciddi oranda su tasarrufu sağlar. Evinizin tasarrufu için püskürtmeli bir su tabancası tercih edebilirsiniz.
  • Bahçenize yeni tohumlar ektiyseniz püskürtmeli sulama yapmalısınız. Doğrudan dökülen su, tohumların yerlerinden oynamasına ve toprakta oyukların oluşmasına neden olabilir.
  • Özellikle geniş bahçelerde bahçe fıskiyeleri, eşit ve tasarruflu bir sulama yapılmasını sağlar.

Bahçe mobilyası seçimi

En güzel havalarda bahçe keyfini doyasıya yaşamak için rahat bir oturma grubunuz olmalı. Bahçe oturma grupları geniş teraslarda da konforu yaşatıyor. Bahçe mobilyalarınız mangal davetlerinizde ve ailenizle keyifli anlar yaşarken size konforu yaşatabilmeli. Bahçe mobilyası seçiminizde aşağıdaki püf noktaları işinize yarayabilir:

  • Hafif malzemeden dizayn edilmiş bahçe mobilyaları mevsim değişimlerinde kolaylıkla taşınabilir ve bu ürünleri deponuzda yer sorunu yaşamadan saklayabilirsiniz.
  • Kullanışlı ve geniş bir sehpaya sahip olan bahçe oturma grupları, barbekü partilerinin tüm yükünü taşıyabilir.
  • Kış bahçelerinde ya da yeşil alanlarda ahşap bahçe mobilyaları dekoratif görüntüleriyle dikkat çeker. Açık alan mobilyalarında su ve dik güneş ışınlarına dayanıklı boya ve malzemeleri kullanılmaktadır.
  • Katlanır mobilyalar, özellikle depolama alanı olmayanlar için büyük kolaylık sağlar. Kapanır sandalye ve masalarınızı balkon, teras ve bahçenizde kullanabilirsiniz.
  • Bahçe mobilyanız rattan, uzun ömürlü yaşayabilen ahşap ya da kaliteli bir plastik malzemeden üretilmiş olsun, bahçe konforunda mutlaka minder olmalıdır.
Open chat
Merhaba Whatsapp kullanarak bizimle görüşebilir siniz.