Cayma Hakki Nedir?

Tüketici; mal satisina iliskin mesafeli sözlesmelerde, teslim aldigi tarihten itibaren 30 (otuz) gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin mali reddederek sözlesmeden cayma hakkina sahiptir. Hizmet sunumuna iliskin mesafeli sözlesmelerde ise, bu süre sözlesmenin imzalandigi tarihte baslar. Sözlesmede, hizmetin ifasinin 30 günlük süre dolmadan yapilmasi kararlastirilmissa, tüketici ifanin baslayacagi tarihe kadar cayma hakkini kullanabilir. Cayma hakkinin kullanimindan kaynaklanan masraflar satici veya saglayiciya aittir.

Elektronik ortamda aninda ifa edilen hizmetler ve tüketiciye aninda teslim edilen mallara iliskin sözlesmeler cayma hakki ve kullanimina iliskin hükümlere tabi degildir. Malin teslimi sözlesmeye taraf olan tüketici disinda bir kisiye yapilsa dahi tüketici cayma hakkini kullanabilir. Bu durumda satici mali 9’uncu maddenin dördüncü fikrasi hükmü uyarinca üçüncü kisiden teslim alir.

Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarinca üretilen veya üzerinde degisiklik ya da ilaveler yapilarak kisiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkini kullanamaz. Ayrica tüketici, niteligi itibariyle iade edilemeyecek, hizla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu oldugunda cayma hakkini kullanamaz.

Bu yönetmeligin 6’nci ve 7’nci maddesindeki kosullardan biri eksik oldugu takdirde satici veya saglayici en geç otuz gün içerisinde eksikligi giderir. Bu durumda 7 günlük süre, söz konusu eksikligin giderildigine dair bilginin yazili olarak tüketiciye ulastirildigi tarihten itibaren baslar.

Tüketicinin ödedigi bedel kismen veya tamamen satici veya saglayici tarafindan ya da satici veya saglayici ile kredi veren arasindaki anlasmaya dayanilarak karsilaniyorsa, cayma hakkinin kullanilmasi halinde, kredi sözlesmesi de hiçbir tazminat veya cezai sart tutarini ödeme yükümlülügü söz konusu olmaksizin kendiliginden sona erer. Ancak bunun için, cayma bildiriminin kredi verene de yazili olarak iletilmesi gerekir.