Neden ahşap tercih edilmeli?

toptan masa tablası
    Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Burada ahşabı çağımız teknolojisinin üstün ürünleri beton ve çelik ile kısaca karşılaştıralım:

iroko cephe kaplama

Ahşap yüksek bir taşıma ücüne sahiptirGeniş bir kullanım alanı olan ahşap, hem iç dekorasyonda hem de bina genelinde çok rahatlıkla kullanılabilecek bir malzemedir. Tamamen ahşaptan inşa edilen binalar geçmişte daha yaygın olsa da, bugün alternatif malzemeler, ahşap(iroko-teak) kullanımını geri plana atmıştır. Buna karşın ahşap(ireko-teak), pek çok sebeple daha avantajlı bir malzemedir. Hem yapı genelinde, hem de iç-dış dekorasyon ürünlerinde kullanılması önerilmektedir. Bu önerinin sebepleri arasında ilk akla gelen ise sağlıklı oluşudur. Ahşap(iroko-teak), ısı ve nem kontrolü yapabilen bir malzeme olmakla birlikte, nefes alabilmesi ile sağlıklı bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Bu sebeple, huzurlu ve ferah bir yaşam için, evlerimizde ahşap kullanmaya özen göstermeliyiz.1 kilogram ahşap, 1 kilogram beton ya da çelikten fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metrelik açıklar kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip konstrüksyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor.Ahşap doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır

karo deck uygulama
Sağlık için gerekliliğinin yanında, ahşap son derece dayanıklı bir malzemedir. 1 kilogram ahşap, 1 kilogram beton ya da çelikten daha fazla yük taşıyabilmektedir. Bununla ilişkili olarak, deprem başta olmak üzere tüm doğa şartlarına daha dayanıklıdır. Hava şartları ve kimyasallara karşı da daha sağlam olduğu bilinmektedir. İngiliz standartlarındaki elektrik direklerinin ömrünün 50 yıl olmasına karşın, çeliğin bunun yarı ömrüne sahip olması, ahşabın nasıl dayanıklı bir malzeme olduğunun kanıtıdır. Ayrıca, yangına karşı dayanıksız olduğu kanısının aksine, ahşap yanmaya karşı beton ve çeliğe göre daha dirençlidir. Yani ahşap yanma tehlikesinin daha aşağılara çekmektedir. Bunun bir kanıtı olarak, dünyanın pek çok yerinde çelik konstrüksiyonlar ahşap ile kaplanmaktadır. Çıplak bir çelik konstrüksüyon yangına 10 dakika dayanabilirken ahşap 30 ile 90 dakik arasında bir süre direnç göstermektedir.
Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD’nde kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya’da gene aynı nedenle çelik konstrüksyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

iroko bahçe yer döşeme

Ahşap kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir

Bu sebeple, en azından ahşap merdivenküpeşte gibi detaylar ile evinizin güvenliğine katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca ısı yalıtım özellikleri ile daha az enerji ihtiyacı duymaktadır. Ayrıca yenilenebilir bir malzeme olması da avantajdır. Görülüyor ki ahşap, doğal ve şık görünümü, sağlıklı oluşu, ısı yalıtımı özelliği, dayanıklılığı ve yangın riskini azaltması ile evlerin vazgeçilmez malzemesidir. Ahşabın kullanılma sebebi de bir değil birden fazladır. Geçmişte avantajları bilinerek daha fazla tercih edilen malzemeye, bugün de mümkün olduğunca evimizde yer vermeliyiz. Dış Mekan İroko Mobilyalarını da gönül rahatlığı ile Bahçe Ve Verandalarınızda Kullanabilirsiniz.

Biz İroko&Teak Garden Bahçe Mobilyaları olarak size imalattan Şık ve Modern Tasarımlar ile Hizmet vermeyi kendimize vizyon edinmekteyiz.
Open chat
Merhaba Whatsapp kullanarak bizimle görüşebilir siniz.
Powered by